Секрети садівництва

Хімія чи біопрепарати?

Якщо Ви посадили сад для отримання хорошого врожаю якісних плодів, то без обробок не обійтися. Якщо бачите, що рослина гине від якоїсь хвороби, або від нашестя якихось шкідників, – її треба рятувати.

 

«Хімічні препарати» чи «Біопрепарати»?

Біопрепарати – це живі мікроорганізми або результат їх життєдіяльності. Потрапляючи на нашу рослину, вони вбивають збудники захворювань та комах шкідників. Ці препарати вважаються екологічно безпечними (для людей, тварин, комах-запилювачів). Вони не накопичуються у ґрунті, плодах, рослинах. Тому, обробки можна проводити, безпосередньо, до моменту збирання врожаю.

Але, як і все у цьому світі, має свої недоліки:

– дуже вузький температурний діапазон застосування (від +15 до +25 градусів), в деяких варіантах +28;

– легко змивається сильним дощем (навіть при застосуванні спеціальних «прилипачів»);

– потрібні часті та регулярні обробки (з інтервалом 7-10 днів).

 

Важливо знати: «Якщо випадок запущений, і дерево вже сильно страждає від якоїсь хвороби (навали тієї ж “попелиці”), то, в принципі, біопрепарати не врятують. Вони здатні працювати, коли хвороба тільки починається, як профілактика».

 

Хімічні препарати – це препарати «контактної дії» чи «системної дії». Діють вони швидко та дуже якісно. Сам ефект триває набагато довше, ніж від біопрепаратів.

У чому недоліки?

– досить небезпечні хімічні речовини (для людини, тварин, комах-запилювачів);

– накопичуються у ґрунті та плодах (знищують корисні бактерії);

– викликають звикання (шкідники та хвороби можуть пристосуватися до однієї і тієї ж діючої речовини, на відміну від біопрепаратів).

 

Важливо знати: «Дуже важливо застосовувати хімічні препарати дотримуючись великого терміну очікування (від 14 днів до місяця). Тобто, той термін, коли можна вживати в їжу плоди після обробки (мінімум 14 днів). На кожному препараті цей термін зазначено».

 

Рекомендації щодо застосування:

  • Обприскування краще проводити саме навесні, коли рослини ще сплять і по ним можна працювати міцними хімічними розчинами (бордоська рідина). Біопрепарати за низьких температур – не працюють. Такі препарати, як говорилося раніше, працюють від +15 градусів.
  • У момент, коли рослина тільки прокидається (перші бруньки рушають у ріст), то з нею починають свою діяльність багато шкідників та захворювань. У такому разі підійдуть тільки хімічні препарати («Хорус» – фунгіцид проти парші, борошнистої роси, моніліозу).
  • Коли температура піднялася +15 градусів і вище, але проходять сильні дощі, то потрібно використовувати хімічні препарати («Вертимек» – інсектицид проти попелиці та інших шкідників).
  • При температурі (+30 градусів і вище) використання біопрепаратів теж неможливе (у них межа +25-28 градусів), як і немає сенсу використовувати хімічні препарати.

 

Важливо знати: «Хімічні препарати та біопрепарати – не сумісні. Якщо Ви обробляли свій сад хімічними препаратами, потрібно почекати (3-4 тижні) перед використанням біопрепаратів. Але якщо все ж таки змогли використати біопрепарати, то від хімічних краще взагалі відмовитися, так як будь-яка хімічна обробка, буквально, повністю вбиває живі мікроорганізми».

 

Підсумок. Балансуйте будь-які препарати в залежності від погодніх умов. Часто, можливість застосування біопрепаратів, з’являється лише восени. Тому, намагайтеся знайти «вікно» в сезоні «весна-літо», коли біопрепарати можна використовувати, так як вони – найкращий помічник Вашому саду.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.