Горіховий сад, Плодовий сад, Секрети садівництва

Як зробити грунт родючим?

Після збирання врожаю з грядок, ми часто замислюємося над тим: «Що потрібно зробити, щоб у наступному році врожай був знову добрим?»

Вирощування врожаю – це використання поживних речовин, що знаходяться у ґрунті. Після збирання врожаю, поживні речовини потрібно назад у цей ґрунт повернути. Осінь – чудовий для цього час. Найголовніше – зробити це правильно.

 

Чим і як удобрювати восени наші грядки для того, щоб наступного року врожай був добрим?

  • Найпростіший варіант – «готові мінеральні добрива» (Зелений Гай «Золота Осінь» та ін.).

У таких добривах є фосфор та калій. Це корисно для наших рослин.

  • Найкращий варіант – «органічні добрива» (гній, компост та ін.).

Гній містить величезну кількість різних поживних речовин, макро- та мікроелементів, а також живі мікроорганізми, які покращують ґрунт. Якщо ґрунт важкий глинистий, то гній його розпушує, а якщо бідний піщаний – робить в’язким для кращого утримання вологи.

Гній не варто вживати в дуже великих кількостях восени. Справа в тому, що, наприклад, на помідорах, якщо вживати приблизно 10 кг на квадратний метр, то, швидше за все, це викличе проблему з малою кількістю плодів. Тому краще вживати помірно (3-4 кг на один квадратний метр) і не загортати глибоко в ґрунт. Також не слід робити це щороку.

Правильно приготовлений компост – працює анітрохи не гірше за гній. Потрібно зняти верхній шар із грядки (десь 10 см), на якій Ви вже зібрали весь урожай, відвезти кудись, і на це місце повертаєте компост. Не обов’язково компост повинен бути повністю перепрілим. Перебуваючи всю осінь-зиму, початок весни, цей компост, потихеньку, дозріє і значно покращить грунт.

Посів «сидератів» також добре підійде. Сидерати – це певна група рослин, які дуже швидко сходять, утворюють глибоку кореневу систему та нарощують зелену масу. Коли цієї “маси” стає вже багато, верхню частину зрізають (обов’язково до цвітіння). Після чого залишають на грядці, щоб вона перероблялася і стала частиною ґрунту.

Сидератів існує безліч. Для себе можете вибрати “гірчицю”. Гірчиця – один із найдешевших варіантів. Півкілограмового пакетика вистачить, щоб засіяти 5 соток землі. Гірчиця росте дуже швидко. Зрізають її, приблизно, через 40 днів після того, як з’явилися паростки. Це холодолюбна культура. Вона росте навіть під час заморозків. При цьому, накопичує в собі фосфор, калій, азот і сірку. Сірка – відлякує багатьох шкідників.

Важливо знати: «Використання гірчиці підходить не всім культурам (наприклад, якщо висаджувати капусту чи редиску). Справа в тому, що у цих культур однакові хвороби та шкідники».

 

Підсумок. Який би Ви варіант не використовували – хімічні, органічні добрива, то, все-таки, грунт треба додатково обробляти від хвороб та шкідників. Один із найкращих препаратів – «Органік-Баланс» (для оздоровлення ґрунту). Одного ковпачка (15 мл) достатньо на 4 л води. Цими 4 літрами води можна обробити цілу сотку Вашої ділянки.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.