Декоративні рослини, Квіти, Секрети садівництва

Мітловидні гортензії, посадка і догляд

Мітловидна гортензія – рослина, яка прикрашає сади та ділянки по всьому світу. Її люблять за пишне та тривале цвітіння. З літа до пізньої осені вона створює ніжну та романтичну атмосферу на території будинку чи іншої будівлі. У вітчизняному ландшафтному дизайні ця рослина стала однією з найбільш затребуваних, тому що відноситься до багаторічних чагарників, скромних і невибагливих до клімату і догляду.

Гортензією мітловидною називається чагарник або дерево, яке може рости в саду понад півстоліття. У висоту гортензія зросте до 2 м, але більше приваблює вона своїми пишними суцвіттями, які в діаметрі досягають 15 см і довжиною 25-30 см. За кольором вони можуть бути кремовими, рожевими, блякло-рожевими (які прагнуть білого), червоно-пурпурними. Терміни цвітіння – з липня та до пізньої осені. До перших заморозків вона не втрачатиме квітучого вигляду. Загальна кількість видів гортензії наближається до сотні, але найбільш затребуваними залишаються мітловидна, крупнолистова і деревовидна.

Вибір місця. Найкраще гортензію посадити таким чином, щоб у полуденний час вона знаходилася в напівтіні. Під яскравим сонячним промінням рослині буде некомфортно. Гортензія в таких умовах пізніше зацвітає, цвітіння виходить не пишним. Ідеально, якщо рослина буде освітлена сонцем тільки в ранковий або вечірній час.

Ґрунт для рослини. Гортензія мітловидна краще розвивається в удобреній суглинній землі з підвищеною кислотністю. Важливо враховувати, що рослина не переносить застою води. Якщо грунт глинистий, його слід змішати з піском, додати торф, землю з-під хвойних культур. Від рівня кислотності ґрунту залежить забарвлення суцвіть.

Строки посадки. Гортензію мітловидну висаджують навесні, восени і навіть влітку (із закритою кореневою системою). У кожного терміну є свої переваги та недоліки:

– у районі з теплим кліматом можлива посадка восени, у вересні. Саджанці встигають укорінитися до настання холодів. Такі рослини починають цвісти наступного сезону;

– у середній смузі та холодніших регіонах краща весняна посадка;

– навесні гортензію висаджують після останніх заморозків, коли ґрунт достатньо прогріється;

– саджанці, куплені в спеціальних контейнерах (із закритою кореневою системою), можна висаджувати в саду будь-якого літнього місяця.

Правила посадки:

 1. Для посадки викопують лунку розміром 30 – 50 см у кожному вимірі.
 2. Вийнятий при викопуванні ґрунт перемішують із піском, торфом, мінеральними або органічними добривами.
 3. Якщо планується посадити кілька рослин, відстань між посадками встановлюють від 1 м
 4. Занадто довге коріння при посадці вкорочують.
 5. Якщо коріння встигло підсохнути, на добу замочують. Не зайвим додати у воду стимулятор коренеутворення.
 6. Також при посадці корисно вмочити коріння в глиняну бовтанку.
 7. У лунку насипають горбик підготовленої землі, на нього встановлюють саджанець, засипають землею, що залишилася, ущільнюють, щоб не допустити порожнечі між грунтом і корінням.
 8. Коренева шийка має бути на рівні землі, заглиблювати її не слід.
 9. Після посадки кущ рясно поливають.
 10. Потім мульчують шаром (5 см) торфу, або перегною.
 11. При посадці навесні однорічні пагони обрізають на 3-4 бруньки.

Якщо перший рік після посадки на гортензії утворюються бутони, їх краще видаляти, рослині потрібно дати зміцніти і добре прижитися.

Полив. Гортензія мітловидна – вологолюбна рослина. Її поливають 2 рази на тиждень з розрахунку близько 3 відер на рослину. Однак треба враховувати, що мульчування та дощі знижують норму поливу. Вода має бути без хлору, добре використовувати дощову. Її можна заготовляти у широких ємностях, на зразок ванн чи бочок.

Підживлення. У перший рік після висадки рослину годувати не потрібно. Згодом чагарники підгодовують тричі на рік.

 • Перший раз – після появи перших пагонів. Використовують комплексне мінеральне добриво.
 • Другий раз – коли у рослини починають формуватися бутони, приблизно в середині червня. Підживлення проводять сірчистим калієм та суперфосфатом у співвідношенні 7:4. У відрі води розчиняють 100 г суміші та поливають чагарник.
 • Наприкінці серпня удобрюють утретє настоєм коров’яку. Настій готують так: гній (1 частина) заливають водою (3 частини) і настоюють тиждень. Потім для проведення підживлення отриманий концентрат розводять водою 1:10.

Перестаратися з підживленням з метою отримати особливо пишні суцвіття не варто. Гілки чагарнику можуть не витримати їхньої тяжкості і зламатися.

Розпушування. Ґрунт необхідно періодично, не менше 3-х разів за сезон, розпушувати, щоб на поверхні не з’явилася щільна кірка, яка перешкоджає збереженню у ґрунті вологи. Землю розпушують на глибину близько 7 см у радіусі 60 см навколо центру куща. Під час розпушування також проводиться прополювання бур’янів.

Обрізання. Для підтримки декоративності куща, починаючи з 4-5 років, гортензію слід обрізати.

Обрізка має такі цілі:

 • Досягнення пишного цвітіння.
 • Одержання великих гарних суцвіть.
 • Формування гортензії як привабливого деревця.
 • Омолодження старих кущів.

Обрізку проводять навесні після танення снігу та після набухання бруньок, але до їх розпускання.

Технологія формуючої обрізки:

– видаляють тонкі гілки, спрямовані всередину крони. Їх зрізають “на кільце”;

– обрізають великі пагони. На кожному залишають 2-3 бруньки. Зрізи роблять поперечні над брунькою;

– вирізають слабкі та ушкоджені морозом гілки. Великі підмерзлі гілки зрізають до здорової ділянки.

Омолоджуюче обрізання:

– на старих кущах залишають 6-10 сильних скелетних гілок, решту повністю вирізають. Таку процедуру проводять щорічно;

– інший спосіб: кущ повністю обрізати “на пеньок”. У цьому випадку омолоджену декоративну рослину одержують на другий рік;

Осіння обрізка для гортензії не бажана, після неї рослина гірше переносять морози. У цей період видаляють відцвілі суцвіття, щоб гілки не зламалися під снігом.

Зимівка гортензії. Дорослі мітловидні гортензії здатні перенести зимові морози. Однак, перезимувавши в укритті, чагарник починає цвісти раніше, цвіте щедріше. Обов’язково потребують укриття молоді рослини. Також це необхідно у регіонах із дуже холодним кліматом. Перед укриттям приствольне коло у чагарнику засипають шаром мульчі в 30 см (можна використовувати торф або тирсу). Пригинати пагони у мітловидної гортензії не треба, вони можуть зламатися. Навколо рослини встановлюють ряд колів та обмотують їх гілками ялини чи сосни. Зверху натягують агроволокно, спанбонд, лутрасил.

Наші сорти:

 1. Гортензія мітловидна сорт Лаймлайт, Limelight. Суцвіття великі, зеленувато-білі, потім рожеві. Пагони дуже міцні, кущ чудово зберігає форму, висотою до 1,5-2 м
 2. Гортензія мітловидна сорт Меджикал Кендл, Magical Candle. Кущ гортензії висотою до 1,5 м. Суцвіття широкопірамідальні, за кольором схожі на сорт Limelight: спочатку зелені, що переходять у рожевий до кінця цвітіння.
 3. Гортензія мітловидна сорт Левана, Levanа. Кущ гортензії висотою до 2,5-3 м. Суцвіття у вигляді вузької ажурної пірамідки, зберігають білий колір до кінця цвітіння. Стерильні квітки можуть досягати в діаметрі 6-8 см. Іноді можливий легкий рожевий відтінок на нижніх пелюстках.
 4. Гортензія мітловидна сорт Полар Бір, Polar Bear. Кущ висотою 1,5-2 м. Суцвіття щільне і дуже велике (довжиною 40 см і більше). Квітки білі, до осені злегка рожевіють.
 5. Гортензія мітловидна сорт Фантом, Phantom. Кущ висотою до 2,5 м з великими (30-40 см, за сприятливих умов до 50-60 см) суцвіттями, на початку цвітіння білими, в кінці – бузково-рожевими.
 6. Гортензія мітловидна сорт Фрейз Мельба (Фрайз Мелба), Fraise Melba. Кущ заввишки до 2 м. Відтінок квіток змінюється від білого до бордово-червоного в основі суцвіття (40 см).
 7. Гортензія мітловидна Даймонд Руж, Diamand Rouge. Компактний кущ трохи більше 1,5 м заввишки з великими суцвіттями (до 40 см) спочатку білого, потім насиченого малинового кольору. Такого яскравого відтінку немає жодна інша мітловидна гортензія!
 8. Гортензія мітловидна сорт Меджикал Файр, Magical Fire. Кущ висотою до 1,5 м. Великі суцвіття (30-35 см) при розпуску білі, потім швидко рожевіють і восени стають пурпурно-червоними. Характерна риса – зубчасті краї пелюсток.
 9. Гортензія мітловидна сорт Пінкі Вінкі, Pinky Winky. Популярний сорт із яскравим раннім почервонінням квіток. Кущ заввишки до 2 м із міцними пагонами вишневого кольору. Починає цвісти білими квітками, які потім забарвлюються в рожевий. Суцвіття конусоподібне з широкою основою, довжиною 25-35 см. Сорт невибагливий.
 10. Гортензія мітловидна сорт Ваніла Фрейз (Ваніль Фрайз), Vanille Fraise. Один із найпопулярніших сортів. Кущ заввишки 2 м, суцвіття великі (40-50 см), щільні. Великі стерильні квітки на початку розпуску білі, згодом низ суцвіття стає червоно-рожевим, а верх залишається білим.
 11. Гортензія мітловидна сорт Вімс Ред, Wim’s Red. Кущ заввишки до 2 м із яскравими темно-червоними пагонами. Суцвіття великі (30-40 см), квітки при розпуску білого кольору, потім рожевого, а до осені – винно-червоного. Мають досить сильний медовий аромат. Листя восени забарвлюється в пурпурові та оранжеві тони, що дуже прикрашає кущ.
 12. Гортензія мітловидна сорт Дентель Де Горрон, Dentelle De Gorron. Сорт із великими білими суцвіттями (30-35 см). Висотою 2-2,5 м
 13. Гортензія мітловидна сорт Бобо, Bobo. Кущ висотою всього 0,6-0,7 м, бельгійської селекції. Квітки білі, наприкінці сезону рожевіють. У 2011 р. отримав нагороду на виставці FLORALL у Генті (Бельгія), як найкращий новий сорт із зимостійкістю до – 34 °С.
 14. Гортензія мітловидна сорт Літл Фрейз (Фрайз), Little Fraise. Ідеально підходить для вирощування в контейнерах, на балконах, терасах та в зонах патіо. Карликовий кущ, висотою 40-50 см. Пагони жорсткі, прямостоячі. Квітки зеленувато-білі, у куполоподібних щільних суцвіттях. Суцвіття складається із стерильних квіток. Цвітіння рясне з липня по вересень.
 15. Гортензія мітловидна сорт Мохіто, Mojito. Сорт ідеально підходить для вирощування в контейнерах, на балконах, терасах та в зонах патіо. Самі суцвіття чудово підходять для букетів та підсушування. Кущ заввишки 1-1,1 м. Для цього сорту характерні тверді прямостоячі пагони. Листя яйцевидне, темно-зелене, з обох боків жорстко опушене. Квітки лише стерильні, зібрані у конічні суцвіття на вершинах пагонів. Суцвіття виростають до 25 см завдовжки, забарвлення на початку цвітіння має яскраво виражене салатове забарвлення, у процесі цвітіння стає біло-зеленим, білим, а потім злегка рожевіє.
 16. Гортензія мітловидна сорт Сандей Фрейз (Фрайз), Sundae Fraise. Дуже компактний, рівний кущ із суцвіттями, що поступово змінюють колір від зелених до рожевих.
 17. Гортензія мітловидна сорт Скайфолл, Skyfall. Кущ заввишки 1,2м. Суцвіття щільне зі стерильних квіток: розпуск зелених, потім білих і пізніше рожевих. Квітки схожі на квіти гіацинту.
 18. Гортензія мітловидна сорт Кендлайт (Кенделайт), Candlelight. Кущ висотою до 1,2 м. Квітки при розпусканні білі, потім набувають світло-жовтого забарвлення. Суцвіття великі (30-40 см). Цвіте із липня до жовтня. Світлолюбна, але виносить напівтінь. Зимостійка. Вибаглива до наявності вологи у ґрунті.
 19. Гортензія мітловидна сорт Меджикал Старлайт, Magical Starlight. Класична гортензія з невеликими (20 см) пухкими білими суцвіттями. Кущ заввишки 1,5-1,8 м
 20. Гортензія мітловидна сорт Сільвер Долар, Silver Dollar. Невибагливий сорт з білими суцвіттями, які до осені набувають рожево-бузкового відтінку. Висотою 2 м. Сорт у 2008 році взяв премію AGM (Award of Garden Merit) Британського королівського товариства садівників.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.