Горіховий сад, Секрети садівництва

Сіянці чи щеплені саджанці грецького горіха?

Важливо знати, що одне дерево грецького горіха може не обпилитися само собою, тому що цвітіння чоловічих та жіночих квітів часто не збігаються між собою. Дуже мало форм, що цвітуть одночасно.

 

Що ж вибрати для посадки: «сіянці» чи «щеплені»?

Щеплені. Це саджанці, які передають материнські якості на 100%. Тобто, гарантію сорту можна отримати лише з «щеплених». Так як посадивши 100 щеплених саджанців одного сорту – 100 з них будуть однаковими «клонами», що не скажеш про сіянці.

Основні плюси «щеплених»:

– гарантія сортності (якщо купівля здійснювалася у перевіреному розпліднику чи перевіреного продавця);

– якість горіха (світле ядро, тонкошкурість та ін);

– краще та прискорене плодоношення (Вам не доведеться чекати багато років, щоб отримати перший урожай).

 

Підсумок. Якщо збираєтесь закласти сад, то найкращим вибором будуть саме «щеплені» саджанці грецького горіха.

 

Сіянці. Кожен із сіянців грецького горіха буде брати різні гени з материнської форми, так як у них є приховані гени, які проявляються по-різному. Тобто, на одному дереві можуть проявитися одні характеристики, а на іншому – інші. У цьому вся головна суть сіянців – всі вони різні, незалежно від того, що вони одного сорту (материнської основи). Наприклад, при посадці 100 сіянців одного сорту – 100 з них будуть різними (отримають різні властивості).

Які властивості можуть відрізнятись?

– по-різному розквітають, ростуть, розвиваються;

– по-різному починають і закінчують вегетацію (одні раніше, інші пізніше);

– різна морозостійкість, посухостійкість, жаростійкість;

– різна якість плодів.

Всі ці властивості індивідуальні і, певною мірою, більш-менш схожі на материнську форму. Ця неоднорідність у саду може утруднити збирання врожаю, обробку саду (від хвороб, шкідників), так як всі дерева перебувають на різних стадіях розвитку і, з року в рік, почуватимуться по-різному.

Але є і хороший плюс у всьому цьому на відміну від “щеплених” саджанців. При розпусканні бруньок у сіянців, якщо сталися заморозки, можуть постраждати лише ті форми, які розпустилися раніше. Як ми вже описали: «Через різні властивості кожної з рослин».

Основні плюси «сіянців»:

– дешевизна матеріалу;

– краще приживаються та розвиваються;

– сильніший імунітет.

 

Підсумок. Сіянці добре використовувати як вітрозахисні смуги, для озеленення місцевості, ділової деревини (якісний матеріал у вигляді дощок), а також як матеріал під «щеплення» саджанців. Додатково підійдуть вони і для селекційної роботи (відбираючи перспективні форми, запилюючи їх, отримуємо різні “гібриди” селекційного матеріалу).

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.